Helyi humán fejlesztések Bükön -
Helyi humán fejlesztések Bükön
A kedvezményezett neve: Bük Város Önkormányzata
A projekt címe: Helyi humán fejlesztések Bükön
A projekt azonosító száma:
TOP_PLUSZ-3.1.3-23-VS1-2024-00005
Megítélt támogatás: 49.969.000 Ft
A támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt befejezési dátuma: 2026.08.31.
Helyi humán fejlesztések Bükön projekt keretében Bük város Önkormányzat, a Bük Sportjáért Alapítvány, a Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár, a Dr. Horváth Tibor Szociális Központ és a Répcementi Önkormányzati Társulás konzorciuma az alábbi tevékenységek megvalósítását tervezi:
A 2.1.1. B) b) b3) Ifjúságot célzó tevékenységekhez kapcsolódóan A helyi hagyományra épülő, de piacképes kézműves tudás gyakorlati elsajátítását elősegítő ismeretátadási programsorozatok, szakkörök megvalósítása.
A 2.1.1. B) d) d3) Közösség és egészségfejlesztést célzó sport és testmozgás programok tevékenységekhez kapcsolódóan Közösség- és egészségfejlesztést szolgáló sportprogramok, sport témahetek, valamint óvodai- és iskolai programok megvalósítása.
A 2.1.1. B) a) a3) Időseknek nyújtott szociális alapszolgáltatások (házi segítségnyújtás, jelzőrendszeres házi segítségnyújtás, nappali intézmények) esetén tevékenységhez kapcsolódóan KÁVÉZÓ AZ EGÉSZSÉGÉRT Demenciával élők és hozzátartozóik támogatását biztosító szolgáltatások szervezése programok megvalósítása. A kognitív zavarok kialakulását elősegítő, hajlamosító tényezők kiküszöbölésére/feltárására irányuló közösségi programok, és a demencia progresszióját lassító közösségi programok szervezése kulturális intézmények bevonásával tevékenységhez kapcsolódóan ÜNNEPEK, EMLÉKEK, BESZÉLGETÉSEK IDŐSEKNEK - A kognitív zavarok kialakulását elősegítő, hajlamosító tényezők kiküszöbölésére/feltárására irányuló közösségi programok, és a demencia progresszióját lassító közösségi programok szervezése és megvalósítása.
A 2.1.1. B) a) a4) 2 Szociális alapszolgáltatásokhoz és gyermekjóléti alapellátásokhoz kapcsolódó szemléletformálás tevékenységhez kapcsolódóan Büki gyermekek (szünidei) szabadidős programjainak szervezése kulturális intézmények, szervezetek bevonásával programelem megvalósítása.
A 2.1.2.2. A) a1) Bűnmegelőzést és közbiztonság javítását segítő programok megvalósítása tevékenységhez kapcsolódóan Iskolai Bűnmegelőzési Kampány a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola Intézményben programelemek megvalósítása.
A 2.1.2.2. C) Digitális kompetenciafejlesztő programok, tréningek (pl.: alapvető digitális írástudás kompetenciák fejlesztése, infokommunikációs eszközök alapszintű használatának elsajátítása érdekében) szervezése tevékenységhez kapcsolódóan SeniorAndroid Tanfolyam - Időskorúak számára szervezett okostelefon és okoseszköz használati tudásbővítő foglalkozások tartása programelem megvalósítása, valamint Online kapcsolattartási eszközök mindennapi használata - digitális kompetenciafejlesztés programelem megvalósítása.
A 2.1.2.2. A) a2) Kerékpáros közlekedést népszerűsítő és/vagy közlekedésbiztonsági célú szemléletformáló tevékenységek megvalósítása hátrányos helyzetű csoportok, elsősorban gyermekek számára tevékenységhez kapcsolódóan Óvodai és iskolai Kerékpáros Közlekedésbiztonsági Kampány a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola, az óvoda: Csodaország Óvoda, Bölcsőde és Közétkeztetést Ellátó Intézményben programelemek megvalósítása.
A 2.1.1. B) b) b4) Helyi kulturális közösségfejlesztési folyamat kezdeményezése és megvalósítása
• A helyi közösségi aktivitás növelése különböző korosztályok – különösen a gyermekek, fiatalok és idősek – bevonásával.
• A közösségi kohézió megerősítése, a szomszédsági kapcsolatok és közösségi érzés újjáélesztése.
• A közösségi terek és programok fejlesztése, amelyek valódi találkozási lehetőséget nyújtanak a helyiek számára.
• A digitális kompetenciák, a kulturális tudatosság és az egészségtudatosság növelése helyi szinten.
A projekt során megvalósítani kívánt főbb tevékenységek, és a hozzájuk rendelt célok:
• Alkotóművészeti foglalkozások (Melancholy - művészeti alkotóműhely Bükön)
o A kreatív önkifejezés ösztönzése különböző korosztályok számára.
o A helyi művészeti tehetségek felkarolása és közösségi láthatóságuk növelése.
o Közösségi alkotói élmény nyújtása, amely elősegíti a közös értékteremtést és az identitásformálást.
o A művészet közösségépítő erejének kihasználása a helyi közösség megerősítése érdekében.
• Kulturális rendezvények (városrészek napja, családi nap)
o A település különböző városrészei közötti kapcsolatok szorosabbra fűzése.
o A helyi közösségi identitás erősítése közös élmények, hagyományőrzés és értékfeltárás révén.
o Minden korosztály és társadalmi csoport számára nyitott, közösségi élményt nyújtó események szervezése.
o Az önkéntesség és helyi civil aktivitás ösztönzése a programok megszervezésén és lebonyolításán keresztül.
• Szabadidős, rekreációs programok („Aktív Bük”)
o A helyi lakosság fizikai aktivitásának ösztönzése, az egészséges életmód népszerűsítése.
o A szabadidő hasznos, közösségi keretek között történő eltöltésének lehetőségének megteremtése.
o A generációk közötti kapcsolatok erősítése közös sport- és rekreációs tevékenységek révén.
o A lakosság mentális jóllétének támogatása a közösségi rekreáció eszközeivel.
o Ismeretterjesztő alkalmak (Digitális tudatosság erősítése fiataloknak, Látótér, Átjárások előadások)
A tevékenységek megvalósításával a projekt arra törekszik, hogy széles közösségi rétegeket aktivizáljon, erősítse a helyi identitást, valamint olyan társadalmi környezetet teremtsen, amely nyitott, befogadó és együttműködésre ösztönző.
A projekt külön figyelmet fordít a fenntarthatóságra is: a programok hosszú távú folytathatóságát helyi intézményi keretek között kívánja biztosítani, valamint ösztönzi az önkéntes részvételt és a közösségi kezdeményezések önszerveződését.